Functieomschrijving

Voor Ministerie van Buitenlandse Zaken zoeken wij een Domeinarchitect. Je begeleidt de implementatie van de HR-domeinarchitectuur en draag je bij aan het gecontroleerd en samenhangend doorvoeren van IV-veranderingen binnen geldende rijksbrede en departementale kaders, gericht op de doelstellingen van de opdrachtgever.
Je stelt globale architectuurschetsen op, toetst architectuurdeliverables (zoals PSA en PEA), werkt de HR-domeinarchitectuur uit en onderhoudt deze, en levert een bijdrage aan het verder ontwikkelen van architectuur- en organisatievolwassenheid.

Taken en resultaatgebieden
  • Je beheert en ontwikkelt de domeinarchitectuur en doelarchitecturen op basis van organisatiedoelstellingen; je formuleert richtinggevende principes en begeleidt de benodigde veranderingen vanuit de architectuurrol.
  • Je verbetert de business-IT-alignment door afstemming en samenhang tussen business en IT te bevorderen.
  • Je draagt bij aan de totstandkoming en doorontwikkeling van de enterprise architectuur van de opdrachtgever.
  • Je stelt globale architectuurschetsen (GAS) op in overleg met de business, de centrale i-organisatie (IDI) en eventueel leveranciers, en zorgt voor een scherpe vraagarticulatie en vroegtijdig zicht op oplossingsrichtingen.
  • Je toetst PSA en andere relevante deliverables aan de uitgangspunten van de GAS en rapporteert over afwijkingen; je werkt samen met projecten en de business om beheersing van afwijkingen te waarborgen.
  • Je onderhoudt contacten met de business en stemt architectuur af met business- en IT-leveranciers.
  • Je draagt bij aan planvorming en rapportage over de architectuurfunctie, informatieplanning en informatiestrategie en adviseert het management en de enterprise architect hierover.
  • Je analyseert technologische ontwikkelingen en geeft advies over de toepassing daarvan binnen het domein.
  • Je levert een actieve bijdrage aan ontwikkeling en afstemming van rijksbrede standaarden voor business- en informatiearchitectuur in interdepartementale gremia.
  • Je ziet toe op en draagt actief bij aan kwalitatief hoogwaardige architectuurdocumentatie samen met business, project- en solutionarchitecten.

Samenwerking en rollen
  • Je stemt af met de enterprise architect over voortgang en architectuurissues.
  • Je werkt samen met projectmanagers om kaders en standaarden mee te geven en draagvlak te verkrijgen.
  • Je coördineert met solutionarchitecten om kaders inhoudelijk af te stemmen en toe te lichten.
  • Je adviseert lijnmanagers over inrichting en samenhang van business- en informatiearchitectuur in lijn met zakelijke doelstellingen.
  • Je onderhoudt contacten met vakgenoten op interdepartementaal niveau om ontwikkelingen in informatie- en technologie-uitwisseling te bevorderen.
  • Je werkt samen met business consultants en andere deelnemers in businessdomeinteams om oplossingen te realiseren.

Jouw profiel
  • Je hebt aantoonbare ervaring als domein- of solutionarchitect, bij voorkeur met ervaring binnen het HR-domein.
  • Je hebt ervaring met het opstellen van globale architectuurschetsen (GAS) en met het toetsen van PSA/PEA en projectdeliverables aan architectuurkaders.
  • Je beschikt over sterke stakeholdermanagement- en adviesvaardigheden en kunt effectief samenwerken met zowel business- als IT-partijen.
  • Je hebt kennis van informatiebeveiliging, toegang en integratie en kunt technologische ontwikkelingen analyseren en vertalen naar praktische aanbevelingen.
  • Je hebt ervaring met het bijdragen aan enterprise architectuur, informatiestrategie en het ontwikkelen van standaarden of beleidskaders.
  • Je bent analytisch sterk, besluitvaardig bij inrichting van architectuurkaders en kunt werken vanuit strategische beleidslijnen.
  • Je communiceert helder naar verschillende doelgroepen en kunt architectuurdocumentatie en rapportages van hoge kwaliteit opleveren.

Organisatorische context
De opdrachtgever heeft een directie Informatievoorziening en Digitale Innovatie (IDI) die adviseert, begeleidt en ondersteunt directies en posten op het gebied van informatievoorziening, informatiebeveiliging, privacy, informatiemanagement en ICT-dienstverlening. IDI ondersteunt het primaire proces, regisseert de relatie tussen klanten/opdrachtgevers en leveranciers en draagt zorg voor een veilige en beheerste informatievoorziening.
Binnen IDI geeft het cluster Strategie en Portfolio richting aan de digitale toekomst; dit cluster ontwikkelt de digitaliseringsvisie, informatiestrategie, enterprise architectuur en beleidskaders en zorgt voor grip op applicatie- en projectportfolio's.

Functie eisen

  • Je hebt kennis van en ervaring met bestuurlijke informatica
  • Je hebt ervaring met architectuur, waaronder methoden, modelleertechnieken, tools en modellen
  • Je beschikt over academisch of hbo werk- en denkniveau, of een vergelijkbare combinatie van kennis en ervaring op het gebied van bedrijfskundige informatica
  • Je hebt ervaring met TOGAF, DYA, GEA of vergelijkbare raamwerken
  • Je hebt ruime (10+ jaar) ervaring in het HR-domein
  • Je beschikt over gedegen kennis van cloudtoepassingen, integratie, beveiliging en privacy, Enterprise Architectuur Rijk (EAR), NORA, Rijksstandaarden en ontwikkelingen in de ICT-markt
  • Je kunt op complexe trajecten samenwerken met diverse stakeholders (directieleden, informatiemanagers, key users, functioneel beheerders, lijnmanagers, solutionarchitecten) met uiteenlopende en soms tegengestelde belangen; je brengt stakeholders samen, bouwt bruggen en bereikt resultaten
  • Je kunt op directieniveau als volwaardige sparringpartner optreden en de relatie tussen business en IT verduidelijken en richting geven met behulp van architectuur

Functie wensen

  • Je bent organisatiesensitief
  • Je hebt een scherp en kritisch beoordelingsvermogen en kunt de impact op verschillende niveaus overzien
  • Je hebt sterke communicatieve en luistervaardigheden
  • Je kunt kaderstellend werken
  • Je kunt goed analyseren
  • Je hebt overtuigingskracht
  • Je hebt een duidelijke visie
  • Het is een pré als je ervaring hebt met SAP HR-oplossingen
  • Bij voorkeur heb je kennis van BIZBOK en ArchiMate
  • Je hebt ervaring met procesmodellen zoals BPMN, IDEF en UML
  • Bij voorkeur heb je ervaring met EA-tooling zoals BlueDolphin
  • Je brengt partijen met conflicterende belangen in een politiek gevoelige context op één lijn en realiseert daarbij een aanvaardbaar en haalbaar resultaat binnen tijd en budget
  • Je bent in staat om tijdig risico's te onderkennen en te managen
  • Je beheerst Nederlands en Engels
  • Het is een pré als je ervaring hebt bij de Rijksoverheid

Extra informatie

  • Plaats The Hague
  • Opleidingsniveau HBO - WO
  • Aantal uur 36 uur per week
  • Startdatum 01-11-2026
  • Geschikt voor ZZP? Nee
  • Thuiswerken mogelijk? N.t.b.